Odborné učiliště a Praktická škola, Hlučín Úvod | Mapa | Napište nám | Kontakty
                  příspěvková organizace

Čs. armády 336/4a, 748 01 Hlučín, telefon: 595 150 011
   

 
  Hasit
Odborné učiliště a Praktická škola Hlučín je příspěvkovou organizaci zřizovanou Moravskoslezským krajem

www.ouhlucin.cz  

75-41-E/01 Pečovatelské služby - Pečovatelské práce

Souhrnné informace o oboru

Kód studia: 75-41-E/01
Délka přípravy: 3 roky
Určení: hoši i dívky
Vstupní předpoklady: ukončená povinná školní docházka, zdravotní způsobilost
Ukončení studia: závěrečnou zkouškou
Dosažený stupeň vzdělání: střední
Způsob ukončení a certifikace: výuční list

Fotogalerie oboru »

Uplatnění absolventa

Absolvent se uplatní jako pracovník sociálních služeb v ambulantních nebo pobytových zařízeních a v terénních službách, zejména při poskytování přímé obslužné a asistentské péče klientům, při zajišťování chodu domácnosti klientů nebo pomoci rodinám s péčí o dítě. Především se uplatní na pozici pečovatel, osobní asistent, pomocník v domácnosti. Dále se uplatní v úklidových službách v různých zařízeních (např. sociálních či ubytovacích zařízeních, v kancelářích apod.), v kuchyních při výkonu pomocných prací při přípravě pokrmů, při šití a opravách prádla a bytových doplňků, při praní a žehlení prádla. Má předpoklady pro samostatné poskytování služeb soukromým osobám při zajišťování péče o domácnost a děti. Praktický výcvik probíhá v domově důchodců, školských zařízeních, v zařízeních sociální péče, školní prádelně a cvičných učebnách - ošetřovatelské techniky, kuchyňka.

Profil absolventa

Absolvent oboru práce ve zdravotnických a sociálních zařízeních - pečovatelské práce je připraven vykonávat níže uvedené činnosti:

  • Pečovatelské práce: přímá obslužná nebo asistentská péče o klienty - pomoc při osobní hygieně, oblékání, úprava lůžka a prostředí, prádlem, výdej a rozvoz jídla klientům, doprovod klienta, drobné osobní služby.
  • Kuchyňský provoz: pomocné práce při přípravě pokrmů, práce s kuchyňskými stroji, podávání jídel, mytí nádobí, příjem a nákup potravin.
  • Provoz prádelny: příjem a třídění prádla, příprava pracích roztoků a přísad, ruční a strojové praní a žehlení.
  • Oprava a šití prádla: ruční drobné opravy prádla, jednoduché opravy na elektrickém šicím stroji, apod.
  • Úklidové práce: základní úklid ošetřovací jednotky, mytí veškerého zařízení, dezinfekce, příprava roztoků, mytí podlah a oken, práce s elektrickou úklidovou technikou, úklid v domácnosti.

Do tohoto oboru mohou být přijati chlapci i děvčata, jejichž zdravotní způsobilost potvrdí lékař.

Hlavní okruhy vyučovaných pracovních dovedností

Práce v kuchyňském provozu

Rozlišování základních druhů potravin, poznávání jejich kvality. Skladování potravin a nápojů, manipulace s nimi technologické zpracování a úpravy potravin. Základní tepelné úpravy: spařování, vaření, dušení, pečení, smažení, zapékání. Příprava základních skupin pokrmů.

Práce v provozu prádelny

Příjem a výdej prádla. Třídění prádla podle druhu, barvy a textilního materiálu. Praní v pračkách a pracích linkách. Věšení a sušení prádla, skládání čistého prádla. Žehlení prádla.

Úklidové práce

Mytí a stírání podlah podle druhu, stírání prachu, mytí dveří, čištění stěn, likvidace odpadů. Úklid na základní ošetřovatelské jednotce. Velký úklid. Úklid sociálních zařízení.

Oprava a šití prádla

Základy ručního šití. Základy strojového šití. Provádění jednoduchých oprav prádla.

Pečovatelské práce

Komunikace s klienty. Stlaní lůžka, výměna ložního prádla, manipulace s čistým a špinavým prádlem, péče o pomocná zařízení lůžka. Osobní péče o klienta. Pomoc při oblékání a svlékání. Podávání jídla a nápojů, obsluha; pomoc při jídle.

 
Odborné učiliště a Praktická škola, Hlučín - příspěvková organizace | tel.: 595 150 011 | fax.: 595 150 021 | info@ouhlucin.cz Úvodní stránka | Nahoru

  B7 design & Infocity Hosting Ochrana osobních údajů